uz-logo-pion-2.png

ILUSTRACJA I KOMIKS Z ELEMENTAMI CONCEPT ART

Bieżąca edycja studiów odbędzie się w semestrach: letnim (I semestr) i zimowym (II semestr) 2022. Odbędzie się w całości ONLINE po zebraniu odpowiedniej liczby podań.

Instytut Sztuk Wizualnych UZ

Facebook
https://www.facebook.com/ilustracjaikomiks?ref=hl

 

STUDIA PODYPLOMOWE — W CAŁOŚCI ONLINE!
OBOJĘTNIE GDZIE MIESZKASZ — PODANIA PRZYJMUJEMY JUŻ TERAZ!

Studia organizowane od 2016 roku w Zielonej Górze ruszą tym razem w wersji online. Odbywają się na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mogą Państwo brać w nich udział bez względu na miejsce zamieszkania. Ze względu na sytuację epidemiczną w tej formie będą się odbywały od początku do końca online. 13 przedmiotów, 12 prowadzących, 160 h dydaktycznych, początek w połowie marca.
Podstawą komunikacji będzie platforma Google Meet, na której oparty jest teraz uniwersytecki system kształcenia. 12 000 studentów kształcimy obecnie za pomocą tej platformy. Każdy z Państwa otrzyma własne konto Gmail w domenie Uniwersytetu Zielonogórskiego. Za jego pomocą będziemy mogli się porozumiewać z użyciem komunikatora Google Meet. Przypomina on inne komunikatory tego typu jak Skype, Zoom, MS Teams i jest bardzo prosty w obsłudze. Dodatkowo utworzymy zamkniętą grupę dydaktyczną na portalu Facebook, gdzie będą Państwo w formie postów publikować i oglądać nawzajem swoje prace. Posłuży ona także do komunikacji między zajęciami.

Wymagania sprzętowe są nieznaczne:
- komputer (awaryjnie smartfon lub tablet) do dobrego wglądu podczas zajęć,
- stabilne łącze internetowe (są to spotkania online, więc internet nie może być zbyt wolny lub niestabilny, bo przesyłany jest obraz na żywo)
- aparat foto lub smartfon z aparatem do "wrzucania" zdjęć prac na tablicę grupy na Facebooku, opcjonalnie skaner do mniejszych prac
- mikrofon + słuchawki / głośnik
- opcjonalnie kamera (dobrze, jeśli będziemy mogli Państwa widzieć podczas zajęć)
- konto na Facebooku i podstawowa umiejętność publikowania postów, w ten sposób dzięki portalowi, który większość doskonale zna, będziemy mogli oglądać swoje prace na i po zajęciach i poznać dodatkowe materiały udostępniane przez prowadzących. Można założyć tymczasowe konto i je skasować po zakończeniu kursu.
- proste materiały plastyczne: ołówki, farby, bloki techniczne. Inne wskazane przez prowadzących na początku semestru.

TERMIN ROZPOCZĘCIA EDYCJI 2022:
REKRUTACJA ELEKTRONICZNA I SKŁADANIE DOKUMENTÓW do 21.02.2022 r.
PODEJMOWANIE DECYZJI O PRZYJĘCIU NA STUDIA do 28.02.2022 r

Start:

marzec 2022 (jeśli zostanie zebrana odpowiednia ilość chętnych)

Studia Ilustracja i komiks z elementami concept art przygotowują do prestiżowych i rozwijających się zawodów związanych z rysunkiem. Ilustracja i komiks są traktowane w bardzo szerokiej perspektywie. Kierunek jest dostosowany do przygotowania absolwenta pod kątem pracy w zawodach, w których ilustracja jest nieodzowną częścią. Pomagamy także w ukształtowaniu własnej drogi twórczej i indywidualnej wrażliwości w kreacjach użytkowych i artystycznych.
Program studiów obejmuje swoim zakresem zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne w mediach tradycyjnych z elementami cyfrowych. Przedmioty uczą stosowania tradycyjnych narzędzi i technik malarskich, rysunkowych jak i zapoznają z tradycyjną praktyką pracowni grafiki warsztatowej, która współtworzyła historię ilustracji (litografia, drzeworyt). Uzupełnieniem są podstawy teoretyczne grafiki 3D oraz elementy fotografii w zakresie reprodukcji.

Podczas spotkań autorskich i wykładów gościnnych zaproszeni znani rysownicy, autorzy komiksów i ilustracji poprowadzą wykłady oraz warsztaty prezentujące realia pracy w zawodzie i własne doświadczenie. Koncentrujemy się na kompleksowym nauczeniu różnych umiejętności i przekazaniu wiedzy, która w całości składa się na sylwetkę ilustratora.
Zajęcia prowadzone są formie wykładów i ćwiczeń w ramach zjazdów sobotnio-niedzielnych. Program obejmuje 160 godzin, w tym wykłady, ćwiczenia, spotkania z twórcami.
Absolwent studiów podyplomowych jest przygotowany do podjęcia pracy w różnego rodzaju instytucjach i firmach wydawniczych, branży gier komputerowych oraz produkcji telewizyjnych i filmowych. Umiejętności ilustratora znajdują zastosowanie także w kształtowaniu aplikacji multimedialnych oraz tworzeniu prezentacji i stron internetowych. Absolwent potrafi wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności w pracy indywidualnej i zespołowej poprzez odpowiednie zestawienie ze sobą proporcji pomiędzy wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi.


Wykładowcy:

dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ
Jest absolwentką PWSSP Poznań, kierunek malarstwo (obecnie Uniwersytet Artystyczny). W latach 1990-91 była wolnym słuchaczem w École Nationale Superieure Des Beaux Arts w Paryżu, w pracowni malarstwa prof. Alfredo Zawaro. Od 1992 roku pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim, prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa. Od roku 2011 pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie Sztuk Wizualnych, Wydział Artystyczny, Uniwersytet Zielonogórski.
W latach 2003-2008 prowadziła Galerię Stara Winiarnia w Zielonej Górze. Współtworzy Miejsce Aktywności Twórczej Kosobudki 3. Miejsce działań artystycznych i projektów rozwojowych. Mieszka w Zielonej Górze i Kosobudkach. Zajmuje się malarstwem, obiektem, działaniem w przestrzenni i małymi formami wideo. Jest autorką około 40 wystaw indywidualnych i brała udział w około 100 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą.

dr hab. Radosław Czarkowski prof. UZ
Jest absolwentem PWSSP (obecnie UA) Poznań, na kierunku grafika w Poznaniu. Pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi pracownię rysunku i multimediów w Katedrze Sztuki i Kultury Plastycznej. Współtwórca i współprowadzący galerię intermedialną GI w Zielonej Górze (1992-99). Dwukrotny laureat stypendium twórczego prezydenta miasta Zielona Góra (1994;1998). Autor i współautor wielu prezentacji indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się instalacją, książka artystyczną, obiektem, performance, rysunkiem, grafiką, malarstwem.

dr hab. Sławomir Nikiel prof. UZ
Na Politechnice Wrocławskiej uzyskał stopnie naukowe doktoratu i habilitacji z dyscypliny informatyka w specjalności grafika komputerowa. Od 2010 pracuje na Uniwersytecie Zielonogórskim na stanowisku profesora nadzwyczajnego (obecnie na Wydziale Ekonomii i Zarządzania). Zajmuje się grafiką komputerową 3d, wirtualną rzeczywistością, interakcją człowiek-komputer (w tym projektowaniem gier) oraz zarządzaniem projektami z obszaru przemysłu kreatywnego..

dr Paweł Andrzejewski
Ur. się w 1977 r. w Turku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kole, kierunek Wystawiennictwo. Dyplom z wyróżnieniem w 2004 r. w zakresie grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii prof. Stefana Ficnera, recenzent: prof. Andrzej Bobrowski. W latach 2002-2004 był stażystą w tejże pracowni. Od 2004 laborant w Instytucie Sztuk Pięknych UZ w Zielonej Górze. Obecnie zatrudniony na stanowisku pracownika naukowego i dydaktycznego w Instytucie Sztuk Wizualnych. Prowadzi Pracownię Litografii u prof. Andrzeja Bobrowskiego, Przygotowanie do druku oraz Projektowanie znaku i identyfikacji. Reprezentant akcji plenerowych, współorganizator i juror konkursów graficznych oraz imprez promocyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową. Jest grafikiem designerem, web developerem oraz edytorem. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

mgr Szymon Teluk
Rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów. Wykładowca Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu i asystent w pracowni malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego gdzie prowadzi także zajęcia z komiksu i podstaw ilustracji. Pracownik dydaktyczny na zlecenie instytucji kultury. Twórca działającego w całym kraju projektu: "Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury" popularyzującego komiks i rysunek wśród różnych grup wiekowych. W jego ramach, w ostatnich latach przeprowadził warsztaty tematyczne w ok 150 miejscowościach w Polsce. Wzięło w nich udział już ponad 5000 uczestników z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy.
Jako ilustrator i autor komiksów współpracuje głównie z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Od 1995 roku aktywnie działa jako karykaturzysta rysując w terenie oraz podczas pokazów rysowania na żywo.

mgr Jacek Frąś
rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista zespołu Kwiaty i Grupa Strasznego (wcześniej Cool Kids of Death i Dick4Dick). Edukator w sołeckich świetlicach gminnych. Wykładowca na kierunku Ilustracja i komiks z elementami preprodukcji gier i filmów w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Jeden z założycieli nieformalnej Słynnej Grupy 8, skupiającej w latach 90 młodą generację łódzkich twórców komiksowych (P. Milczarek, A.Madej, J.Gruszczyński, J.Kujawski). Obecnie związany z Trójmiastem, współpracuje z CSW Łaźnia. Publikuje w internecie i prasie drukowanej. Współpracuje ze studiami animacji (Grupa Smacznego, Animoon). Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą. Autor książki dla dzieci „Balbina i Bambak" której premiera odbyła się we wrześniu 2018.

dr hab. Wojciech Birek
pracownik Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw, a najczęściej tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego (m. in. seria Thorgal). Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a ostatnio organizator komiksowej części festiwalu literackiego „Góry Literatury” w Nowej Rudzie.
Autor książek Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (2012) oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach (2018). Scenarzysta komiksów z serii Strażnicy Orlego Pióra (wyd. Mandragora, ukazało się pięć zeszytów, rys. Sławomir Kiełbus, Arkadiusz Klimek i Maciej Mazur) i trzech komiksów dla rzeszowskiego oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek. Publikował komiksy w magazynach „Komiks Forum” (Naznaczony mrokiem), „Awantura” (Miasto trędowatych) „Czas komiksu. Antologia” (Przymierze Pajęczej Nici, rys. Maciej Mazur), „Krakers” (Układ, Na dworze króla Ćwieczka, Kosmiczny kumpel), „Biceps”, w paru antologiach komiksu oraz w lokalnej prasie codziennej (rzeszowski dziennik „AZ”, „Supernowości”, „Wiadomości Skierniewickie”, „Tygodnik Bałtycki”). Mieszka w Rzeszowie i w Górach Wałbrzyskich.

mgr Przemysław Młyńczyk
reżyser filmowy, absolwent Wydziału Filmowego Akademii Sztuk Dramatycznych w Pradze (FAMU), animator kultury, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie. Zrealizował między innymi film fabularny "Osiemnaście" (2004), filmy dokumentalne: "Olga Boznańska" (2000), "Ludzie z chóru gospel" (2005), "Chłopak kumpeli" (2008), "Taniec Życia" - o rzeźbiarzu Marianie Koniecznym (2012), "Rytm Dunajca" (2014) oraz wiele różnych form telewizyjnych.

mgr Mirosław Gugała
Studia w ISW, UZ w Zielonej Górze w latach 1997 – 2002. Od roku 2002 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, asystuje w Pracowni Sitodruku prof. A. Bobrowskiego, prowadzi zajęcia z Liternictwa i Typografii. Artysta grafik i dydaktyk, operujący na polu grafiki warsztatowej i projektowej, rysunku, kaligrafii, a także w obszarach form przestrzennych. Autor wystaw indywidualnych, uczestnik wystaw zbiorowych, przeglądów i plenerów graficznych, laureat kilku nagród. Kurator i współorganizator wielu wystaw, akcji plenerowych, juror konkursów.

dr Marek Lalko
absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest adiunktem w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ, prowadzi zajęcia z obszaru fotografii analogowej i cyfrowej. Zajmuje się fotografią, instalacją oraz wideo. Prowadzi “Galerie Rektorat” i Galerie fotografii “Nadole”. Wybrane prace prezentuję na www.lalko.com.


Przedmioty:

Formy malarskie w ilustracji dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ
Rysunek studyjny dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ
Rysunek intermedialny dr hab. Radosław Czarkowski prof. UZ
Grafika 3d w ilustracji dr hab. Sławomir Nikiel prof. UZ
Historia ilustracji mgr Szymon Teluk
Budowa powieści i scenariusza mgr Przemysław Młyńczyk
Techniki graficzne w ilustracji dr Paweł Andrzejewski
Komiks i rysunek koncepcyjny mgr Szymon Teluk
Studium postaci ludzkiej mgr Szymon Teluk
Liternictwo i kaligrafia mgr Mirosław Gugała
Reprodukcja i dokumentacja dr Marek Lalko
Ekspresja w komiksie i ilustracji mgr Jacek Frąś
Zagadnienia teoretyczne i praktyczne komiksu dr hab. Wojciech Birek

 

W związku z tym, że zależy nam na dostosowaniu studiów do indywidualnych preferencji uczestników zastrzegamy możliwość wprowadzenia 15% zmian w programie studiów.
Relacje z zajęć edycji 2015-2019 są dostępne na profilu studiów na facebooku:
https://www.facebook.com/ilustracjaikomiks

Adresaci studiów:
Studia adresujemy do absolwentów i studentów studiów licencjackich/magisterskich, ze wszystkich kierunków studiów (także pozauniwersyteckich).

Wymagania wstępne:
Wymagania jakie powinien spełnić kandydat to; dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich.

Miejsce składania dokumentów:
Dziekanat, Wydział Artystyczny, ul. Wiśniowa 10, 65-001 Zielona Góra

tel. (68) 328 30 41 / 789 442 003

Liczba semestrów i liczba punktów ECTS konieczna dla uzyskania kwalifikacji podyplomowych:
Czas trwania - 2 semestry Liczba punktów ECTS – 60

Łączną liczba godzin dydaktycznych: 160 studia trwać będą 2 semestry.

Podstawą zdobycia świadectwa ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie ogółem 60 punktów ECTS w wyniku zaliczenia wszystkich przedmiotów oraz zdanie egzaminu dyplomowego, podczas którego studenci wykażą się wymaganym poziomem wiedzy.

Studia podyplomowe kończą się prezentacją prac powstałych w czasie trwania całego toku studiów.

Plan studiów:

Studia będą realizowane w trybie zjazdów co dwa tygodnie (sobota, niedziela). Ogółem po 6 - 7 zjazdów w semestrze (13-14 godzin zajęć na zjazd, godzina dydaktyczna = 45 min) Dokładny terminarz zjazdów zostanie ogłoszony i przesłany studentom po zakończeniu naboru.

Soboty: 10:30 - 18:00

Niedziele: 9:00 - 15:00 / 13:30

Koszt studiów:

Cena: 2800 zł (za dwa semestry)

Pierwszy semestr: 1400 zł

Drugi semestr: 1400 zł

Opłata rekrutacyjna: 85 zł

Opłata za studia nie obejmuje kosztów materiałów plastycznych niezbędnych do realizacji programu.

Limit miejsc: 22 osoby (decyduje kolejność zgłoszeń)

Pytania?
Pytania w sprawie organizacji i programu studiów prosimy kierować na adres: ilustracjaikomiks@wp.pl
oraz pod nr: 601981259

KIEROWNIK STUDIÓW
dr hab. Magdalena Gryska prof. UZ

ORGANIZACJA ZJAZDÓW I PROGRAMU:
mgr Szymon Teluk

Aktualności:

https://www.facebook.com/ilustracjaikomiks?ref=hl

http://www.dk.uz.zgora.pl/podyplomowe.php

PODANIE NA STUDIA PODYPLOMOWE (*.doc)

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18